elest has logged 87 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Waiting for the Hearse

Waiting for the Hearse

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
7 Boxes

7 Boxes

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paul

Paul

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

×
½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monday

Monday

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Asylum

Asylum

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Covenant

The Covenant

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Justice League Dark

Justice League Dark

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Help!

Help!

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Asylum

Asylum

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry