alyssa has logged 112 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Unholy Three

The Unholy Three

1925
×
Edit this entry  
23
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Relatives

Relatives

1989
×
Edit this entry  
09
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
09
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
09
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is the End

This Is the End

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hangover

The Hangover

2009
×
Edit this entry  
07
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Burlesque

Burlesque

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry