Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
valen

valen

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for valen
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • valen’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Host

    The Host 2006

    ★★★★ Watched by valen 25 May 2022

    doona bae amirite

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    I Don't Feel at Home in This World Anymore 2017

    Watched by valen 30 Apr 2022

    melanie lynskey!!!!¡¡¡¡!!!!

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road 2015

    ★★★★★ Rewatched by valen 15 May 2022

    happy 7th anniversary to bestest movie to ever be made *blows a kiss at sand* for you imperator furiosa

  • Between You and Milagros

    Between You and Milagros 2020

    ★★★★ Watched by valen 14 Apr 2022

    straight to my mommy issues list

  • Overboard

    Overboard 2018

    ★★★ Watched by valen 12 Apr 2022

    probably the most i've liked eugenio derbez in anything ever

  • Overboard

    Overboard 1987

    ★★★½ Watched by valen 10 Apr 2022

    just the right amount of problematic to be very fun

  • Marry Me

    Marry Me 2022

    ★★½ Watched by valen 03 Apr 2022

    i have a very limited amount of time to watch movies out of my own volition (because of my poor time management skills lol) and this is what i chose to watch. it was too okay to be bad-bad, too corny to be good-bad and too jennifer lopez produced to be good-good

  • Triumph of the Will

    Triumph of the Will 1935

    Watched by valen 01 Apr 2022

    the only way to watch this is with two friends eating pizza and playing wordle

  • The Incredible Jessica James

    The Incredible Jessica James 2017

    ★★★½ Watched by valen 19 Mar 2022

    good for them :+)

  • Small Engine Repair

    Small Engine Repair 2021

    ★★★★ Watched by valen 20 Mar 2022

    a solid deconstruction of masculinity through generations in a very dark comedy that knows more than it leads on, with an endearingly but realistically messy, unconventional family dynamic at it's core.

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★★ Watched by valen 19 Mar 2022

    yeah it's just la famille bélier but it has
    1. actually deaf actors playing deaf characters
    2. a hot brother AND a milf
    3. cosmo from sing street
    4. a heart
    it's good!! i cried several times!!

  • Babycakes

    Babycakes 1989

    ★★★ Watched by valen 18 Mar 2022

    sue me

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 82

Review Tags

259
  • quarantine
  • thirst watch
  • bi stress
  • i cried
  • netflix
  • me watching movies alone at 3 am
  • directed by women
  • soundstrack baby!
  • written by women
  • i am... a white mans whore
  • i'm really gay
  • <3
  • uwu film
  • my journey to horror
  • with my parents
  • hbo
  • 20biteen
  • cinema
  • w/ my family
  • rewatch
  • in the lonely hour
  • comedysp
  • unrealistic portrayal of teens
  • for class
  • monsterfuckers rise!
  • tubitv
  • xmas nonsense
  • documentary
  • scavenger hunt #57
  • w/ fp 🍑
  • 20gayteen
  • scvngr hunt 54
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro