• They're Watching

    They're Watching

    ★★★½

    "In They're Watching, comedy meets horror, but you have to wait about an hour."
    Full Review ---> cinemasentries.com/review/theyre-watching-movie-review-scary-monsters-and-scarier-moldovans/

  • Wreck-It Ralph

    Wreck-It Ralph

    ★★★★★

    This movie completely changed my life.

  • Superbad

    Superbad

    ★★★★★

    The film that defined a generation.

  • Clouds of Sils Maria

    Clouds of Sils Maria

    ★★★★½

    "Clouds of Sils Maria's currency is poignance, and in that sense it is infinitely wealthy."

    Full review ---> cinemasentries.com/review/clouds-of-sils-maria-movie-review-heartache-and-laughter-in-the-swiss-alps/

  • Being Ginger

    Being Ginger

    ★★★

    One of the less important documentaries that I've seen for sure.

  • Irrational Man

    Irrational Man

    ★★★

    Woody Allen's latest murder-comedy flop Irrational Man is a bonafide failure in its attempt to be anything more than what it is: one of Woody's many over-reaching films that strives to hold a place in our popular culture landscape that it does not deserve. After his most recent successes, Blue Jasmine, and Midnight in Paris stand out amongst his most recent failures, such as Magic in the Moonlight, You Will Meet a Tall Dark Stranger, and now, Irrational Man if…

  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

    Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

    ★★★★

    "Carter, no one eats a hotdog like this:" *mimes sloppy blowjob*
    - David Koechner's most authentic scene in years

    Scouts Guide to the Zombie Apocalypse is an excellently campy, over-the-top display of fun filmmaking. Tye Sheridan's trademark boy-next-door smile works surprisingly well in a comedic role, after such dramatic turns as his in Mud, Joe,, and even The Tree of Life. His ability to play the leading man is displayed here perhaps best, and most prominently sets the scene for…

  • Ip Man 3

    Ip Man 3

    ★★★★

    Yes, yes, yes...full review here

  • Truth

    Truth

    ★★★½

    Truth's strength lives in its ensemble. Blanchett's fearless leading of an all-star cast is flustered and brilliant in its depth. Ne'er have I been disappointed with her, and ne'er will I ever. James Vanderbilt's most recent script lacks the intensity, and fails to meet the standard of Zodiac, his most impressive work. However, as a directorial debut, Truth shines in its ability to tell a story with calm, and non-distracting camerawork, and an excellent absence of cheap gimmicks.

    Its story…

  • Beasts of No Nation

    Beasts of No Nation

    ★★★★

    Part of:
    2016 Oscars Predictions
    2015 Feature Films: RANKED

    Cary Joji Fukunaga's 2015 directorial follow-up to the first season of True Detective is an astoundingly poignant and relevant piece of modern filmmaking. I must say that there is usually some trepidation that comes with approaching a film that is shot, written, produced and directed by the same person, but Fukunaga's art is only richer when he is involved with all aspects of its creation.

    It is a daunting task, to…

  • Stories We Tell

    Stories We Tell

    ★★★★½

    Sarah Polley’s intrusive and personal documentary feature Stories We Tell is a classic example of documentary filmmaking done right. No, it does not feature crying babies in a Prisoner of War camp, nor Cambodian children mining gemstones, but it hits its most poignant moments with expert subtlety, and does just what a documentary is supposed to do: it successfully documents its subject in a way that is both informative and phenomenally interesting.

    It may seem odd that a Canadian actress-turned…

  • The Wolfpack

    The Wolfpack

    ★★★

    "That's so damn good it's probably the best damn apple I ever tasted in my life."

    Crystal Moselle's documentary feature The Wolfpack is a horror story for the doomed generation, for whom sociality is king, and experience is his mistress. The Wolfpack focuses sharply on the visual and stylistic essence of cinematic storytelling, so much so that it sacrifices all that makes a documentary informative: specifics. Clearly an homage to the films held dearly by the Angulo siblings, the final…