f has logged 377 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Today We Live

Today We Live

1933
×
★★
Edit this entry  
23
Devil and the Deep

Devil and the Deep

1932
×
★★
Edit this entry  
20
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★½
Edit this entry  
18
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cloak and Dagger

Cloak and Dagger

1946
×
★★½
Edit this entry  
16
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★
Edit this entry  
14
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killers

The Killers

1946
×
★★★
Edit this entry  
13
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★
Edit this entry  
12
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Edit this entry  
11
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★
Edit this entry  
10
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Beloved Infidel

Beloved Infidel

1959
×
★★½
Edit this entry  
09
Come Live with Me

Come Live with Me

1941
×
★★★
Edit this entry  
08
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★½
Edit this entry  
07
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★½
Edit this entry  
07
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
05
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★
Edit this entry  
02
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Edit this entry  
01
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★
Edit this entry  
30
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★
Edit this entry  
28
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★
Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★½
Edit this entry  
26
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry