Sort by

Eli has logged 1,249 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life Is a Dream

Life Is a Dream

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub ?

Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub ?

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Newbridge Tourism Board Presents:

The Newbridge Tourism Board Presents: "We're Newbridge, We're Comin' To Get Ya!"

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lacey and James

Lacey and James

2011
×
Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Giles Vanderhoot

Giles Vanderhoot

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
As Without So Within

As Without So Within

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Read prior review Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Christmas Card

The Christmas Card

2006
×
Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Thirteen

Thirteen

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lion

Lion

2016
×
Edit this entry  
17
Cincinnati Storm

Cincinnati Storm

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Exterior Night

Exterior Night

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mark Rappaport: The TV Spin-Off

Mark Rappaport: The TV Spin-Off

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Postcards

Postcards

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mur 19

Mur 19

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blue Streak

Blue Streak

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Pazuzu

Pazuzu

2013
×
Edit this entry  
12
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Edit this entry