Eli has logged 60 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rodin

Rodin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Based on a True Story

Based on a True Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Workshop

The Workshop

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mobile Homes

Mobile Homes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kuso

Kuso

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Radiance

Radiance

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Happy End

Happy End

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Barbara

Barbara

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jupiter's Moon

Jupiter's Moon

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ecce Homo

Ecce Homo

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Frogs

Frogs

1972
×
★★★½
Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Oyate

Oyate

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Three Days

Three Days

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
02
In Memory of the Day Passed By

In Memory of the Day Passed By

1990
×
★★★★½
Edit this entry