Sort by

Eli has logged 2,228 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Salad Days Are Gone

Salad Days Are Gone

2018
×
Edit this entry  
30
Speaking Corpse

Speaking Corpse

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
La Paloma

La Paloma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pulsars e Quasars

Pulsars e Quasars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Exile

Exile

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Born in the Night

Born in the Night

2014
×
Edit this entry  
30
Millennium Line

Millennium Line

2015
×
Edit this entry  
30
Clouds of Autumn

Clouds of Autumn

2015
×
Edit this entry  
30
and now?

and now?

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
I thought that you might want to see the sunset.

I thought that you might want to see the sunset.

2015
×
Edit this entry  
30
Popsong

Popsong

2016
×
Edit this entry  
30
Can Not Be Anything Against the Wind

Can Not Be Anything Against the Wind

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Silencio

Silencio

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Place to Come

A Place to Come

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Eat My Makeup!

Eat My Makeup!

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Trento Symphonia

Trento Symphonia

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beyond Marão

Beyond Marão

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Black Line

Black Line

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Tremors

Tremors

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Vielle-Saint-Girons, Untitled #3, Recording #2

Vielle-Saint-Girons, Untitled #3, Recording #2

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Drift

Drift

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hitokara ヒトカラ

Hitokara ヒトカラ

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Albâtre

Albâtre

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Yuletide

Yuletide

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Mother is God

Mother is God

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Strata of the Image

Strata of the Image

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Last Days in a Lonely Place

Last Days in a Lonely Place

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Psalm III: Night of the Meek

Psalm III: Night of the Meek

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twenty Nine Minutes at Sea

Twenty Nine Minutes at Sea

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Remembering Wavelengths

Remembering Wavelengths

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
For Them Ending

For Them Ending

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Daumë

Daumë

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sunbeam Hunter

Sunbeam Hunter

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Red and the Blue Gods

The Red and the Blue Gods

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Terra Incognita

Terra Incognita

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pre-Hibernation News

Pre-Hibernation News

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Preface to Red

A Preface to Red

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
An Aging Process

An Aging Process

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Life in the Shadows

Life in the Shadows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gems

Gems

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Spring Masks

Spring Masks

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fantasies

Fantasies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Allerleirauh

Allerleirauh

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry