Eli has logged 550 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Parental Leave

Parental Leave

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Deadlock

Deadlock

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
Relaxing Old Footage With Joe Pera

Relaxing Old Footage With Joe Pera

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Driveways

Driveways

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Johnny Corncob

Johnny Corncob

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anti-Cinema

Anti-Cinema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Personal Truth

Personal Truth

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Missing Episode

Missing Episode

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Access: Sheffield DocFest

Access: Sheffield DocFest

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blackout

Blackout

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Grandma's House

Grandma's House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Some Kind of Connection

Some Kind of Connection

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cedar Rapids

Cedar Rapids

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Clint Howard Reboots Pippi Longstocking with Milla Jovovich and Fred Willard

Clint Howard Reboots Pippi Longstocking with Milla Jovovich and Fred Willard

2015
×
Edit this entry  
16
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Red Psalm

Red Psalm

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
New York New York

New York New York

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
My influences

My influences

2020
×
★½
Edit this entry  
15
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Edit this entry  
13
Capone

Capone

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stabbing at Leia's

Stabbing at Leia's

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Live Love Drive

Live Love Drive

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Troy

Troy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Fall

The Fall

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lions in the Corner

Lions in the Corner

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
See You Up There

See You Up There

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Himala: Isang Diyalektika ng Ating Panahon

Himala: Isang Diyalektika ng Ating Panahon

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Voice in Your Head

The Voice in Your Head

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Craig's Pathetic Freakout

Craig's Pathetic Freakout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Maggie's Farm

Maggie's Farm

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Call Center Blues

Call Center Blues

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Summer Hit

Summer Hit

2019
×
★★★
Edit this entry