Calvin has logged 186 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Sheltering Sky

The Sheltering Sky

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Climb

The Climb

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
Read the review Edit this entry  
12
Mutant Aliens

Mutant Aliens

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sex & Violence

Sex & Violence

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
1001 Nights

1001 Nights

1998
×
Read the review Edit this entry  
27
ReMoved

ReMoved

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
He Took His Skin Off for Me

He Took His Skin Off for Me

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Box

The Box

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Best Friend

Best Friend

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Being Pretty

Being Pretty

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
For Ever Mozart

For Ever Mozart

1996
×
Read the review Edit this entry  
21
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Read the review Edit this entry  
20
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Read the review Edit this entry  
20
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
20
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Read the review Edit this entry  
19
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry