Calvin has logged 27 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pickle

Pickle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jellyfish Eyes

Jellyfish Eyes

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry