jess has logged 84 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★½
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Stardust

Stardust

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annie

Annie

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Allure

Allure

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mute

Mute

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry