Sort by

Eliza has logged 71 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking of Louisiana

Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking of Louisiana

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rose Gold

Rose Gold

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Earth

After Earth

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The New ‘On Cinema’ Oscar Special

The New ‘On Cinema’ Oscar Special

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The 4th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 4th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
Cremaster 3

Cremaster 3

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry