Eliza has logged 98 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fay Grim

Fay Grim

2006
×
Edit this entry  
31
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Empty Metal

Empty Metal

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
Read the review Edit this entry  
26
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Edit this entry  
26
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Transformation

The Transformation

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Salt Mines

The Salt Mines

1990
×
Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Céline

Céline

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Céline

Céline

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2012
×
Edit this entry  
24
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Double Team

Double Team

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
Edit this entry  
20
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Glaze of Cathexis

Glaze of Cathexis

1990
×
Edit this entry  
20
Commingled Containers

Commingled Containers

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ways of Seeing

Ways of Seeing

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Turning

The Turning

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dog Star Man

Dog Star Man

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
Edit this entry  
18
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue

Blue

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Infinity Kisses - The Movie

Infinity Kisses - The Movie

2009
×
Edit this entry  
15
Interior Scroll — The Cave

Interior Scroll — The Cave

1995
×
Edit this entry  
15
Viet Flakes

Viet Flakes

1965
×
Edit this entry  
15
Meat Joy

Meat Joy

1964
×
★★★★★
Edit this entry