Ella has logged 32 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Body of Water

Body of Water

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Seberg

Seberg

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cordelia

Cordelia

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Summerland

Summerland

2020
×
Edit this entry  
25
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Roads Not Taken

The Roads Not Taken

2020
×
★★
Edit this entry  
23
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beats

Beats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jezebel

Jezebel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Following

Following

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry