Sort by

Ella has logged 26 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry