Ella has logged 27 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday Night Dinner: 10 Years and a Lovely Bit of Squirrel

Friday Night Dinner: 10 Years and a Lovely Bit of Squirrel

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Don't Tell a Soul

Don't Tell a Soul

2021
×
Edit this entry  
26
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
24
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sweat

Sweat

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
False Positive

False Positive

2021
×
Edit this entry  
16
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Humpday

Humpday

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halston

Halston

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Cowboys

Cowboys

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry