Ella has written 185 reviews for films during 2018.

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★★

    1. Cynicism
    2. Give the guy a break
    3. OBVIOUSLY follow Will Poulter
    4. Wait no don’t destroy things you’re not stable 
    5. I take everything back maybe you should just eat more sugar
    6. NICE TRY I don’t care for meta-fiction
    7. Everything I’ve ever loved does go back to childhood
    8. Thought I was gonna relax but turned out I shouldn’t do it!

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

    Oh yes in this house we now love and respect John Mulaney

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★½

    My parents weren’t into it but I liked it more so happy Christmas to me

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    My eyes feel so much wider

  • Shirkers

    Shirkers

    ★★★★

    Got me thinking about Josephine Decker and the really incredible stuff women are doing with film. Just don’t abscond with their talent, goddamnit

  • Bo Burnham: Make Happy

    Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★★

    It now feels really weird writing a performative bunch of words about anything, but both of my parents sat through and were very moved by this - this meta, stupid, self-aware and somehow wildly intelligent dumb comedy thing. 

    I was feeling weird before watching it again but I find peace in the really sweet and special spot a showy performance like this sits in. As soon as it’s too dumb, it checks out. When it gets so real that it…

  • The Rider

    The Rider

    ★★★★½

    I wish I’d seen this on an enormous screen

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    There are two lines in the way they are felt that cut bone-deep:

    - I don’t want you to go
    - Dont kill it - and with it the joy you felt 

    I think I’ve said everything I ever could - it’s just magic that this will never stop existing.

  • Mary Poppins Returns

    Mary Poppins Returns

    ★★★★½

    Easy peasy topsy turvy flippity floppity PRACTICALLY perfect to me, because that’s the only way it ever could be!

  • Roma

    Roma

    ★★★½

    I would like to put Pepe in my pocket

  • Destroyer

    Destroyer

    ★★★½

    Wasn’t expecting to write “legends only!!!!!!” in my notes so many times but I guess life comes at you fast

  • The Apartment

    The Apartment

    ★★★★

    “I guess that’s the way it crumbles... cookie-wise!” I absolutely adore them too.