Sort by

ella has logged 53 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Polina

Polina

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Burning

Burning

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fyre

Fyre

2019
×
Edit this entry  
23
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★
Edit this entry  
22
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★
Edit this entry  
16
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★½
Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
15
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Human Figure in Motion

Human Figure in Motion

1884
×
Edit this entry  
14
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
14
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
13
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★½
Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Once Upon a Time

Once Upon a Time

1944
×
Read the review Edit this entry  
08
Platinum Blonde

Platinum Blonde

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★
Edit this entry  
08
Syncopation

Syncopation

1942
×
★★
Edit this entry  
07
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Edit this entry  
07
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hollow Triumph

Hollow Triumph

1948
×
Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Edit this entry  
04
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
02
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
Read the review Edit this entry