Sort by

ella has logged 37 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
Edit this entry  
25
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Edit this entry  
22
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
Edit this entry  
22
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
Alien³

Alien³

1992
×
Edit this entry  
19
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
Edit this entry  
14
Thirst

Thirst

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
Edit this entry  
11
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
25th Hour

25th Hour

2002
×
Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Cow

First Cow

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
05
Shame

Shame

2011
×
Edit this entry  
05
High Noon

High Noon

1952
×
Edit this entry  
05
The Women

The Women

1939
×
Edit this entry  
04
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
Edit this entry  
04
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
03
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
Edit this entry  
03
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★½
Read the review Edit this entry