Sort by

ella has logged 241 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Intern

The Intern

2015
×
Edit this entry  
29
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
Edit this entry  
28
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
Edit this entry  
27
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
27
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pelourinho, They Don’t Really Care About Us

Pelourinho, They Don’t Really Care About Us

2019
×
Edit this entry  
21
Intermittent Delight

Intermittent Delight

2007
×
Edit this entry  
21
Split Ends, I Feel Wonderful

Split Ends, I Feel Wonderful

2012
×
Edit this entry  
21
We Broke Up

We Broke Up

2021
×
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
Read prior review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
Edit this entry  
12
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Edit this entry  
09
Heretic

Heretic

1931
×
Edit this entry  
09
A Dancer's World

A Dancer's World

1957
×
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
07
Plan B

Plan B

2021
×
Edit this entry  
07
The Long, Long Trailer

The Long, Long Trailer

1954
×
Edit this entry  
07
Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

2021
×
Edit this entry  
07
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hair Wolf

Hair Wolf

2018
×
Edit this entry  
02
Phoebe Robinson: Sorry, Harriet Tubman

Phoebe Robinson: Sorry, Harriet Tubman

2021
×
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
Alive Inside

Alive Inside

2014
×
Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
07
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Edit this entry  
05
Caprice

Caprice

1986
×
Edit this entry  
04
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
Edit this entry  
02
Together Together

Together Together

2021
×
Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Housewife and the Hustler

The Housewife and the Hustler

2021
×
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
20
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry