Sort by

Elle has logged 180 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
No Way to Treat a Lady

No Way to Treat a Lady

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Nutcracker

The Nutcracker

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Edit this entry  
05
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Sinister Surrogate

The Sinister Surrogate

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Surrogate

The Surrogate

2013
×
Edit this entry  
11
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Welcome Home Christmas

A Welcome Home Christmas

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Never Kiss a Man in a Christmas Sweater

Never Kiss a Man in a Christmas Sweater

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry