bel has logged 49 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Captive for 18 Years: The Jaycee Lee Story

Captive for 18 Years: The Jaycee Lee Story

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost River

Lost River

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Being Charlie

Being Charlie

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Table 19

Table 19

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry