Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
ellen aim and the attackers

ellen aim and the attackers

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for ellen aim and the attackers
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • ellen aim and the attackers’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Unforgivable

    Unforgivable 2006

    ★★★★★ Added by ellen aim and the attackers

    the passion behind “WAFFLE FRIES— and maybe a coke to drink… or
    something” cements its NFR status alone

    (oh, 2006. were we ever so young)

  • Gone in a Heartbeat

    Gone in a Heartbeat 1996

    ★ Added by ellen aim and the attackers

    1) i’d recognize the dulcet tones of windows ‘95 movie maker’s soundtrack sampler anywhere

    2) guess jtt lost his invite to this bowlcuts and flannel convention

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth 2021

    ★★★★ Added by ellen aim and the attackers

    quoth the prophet, montell jordan: this is how we do it

    (“it” = stephen root cameos)

  • Scream

    Scream 2022

    ★★★★ Added by ellen aim and the attackers

    SCREAM? this movie said SCRAM to panned reboots from the studio monopolizing all those other big horror IPs and named names 🕶

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho 2021

    ★½ Added by ellen aim and the attackers 1

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    don’t you just hate it when all the other girls try to outgirl your not like other girls manic pixie rep cinema date heroine and then an older girl really tries to outgirl her?? with a knife??? lol same edgar

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994 2021

    ★★½ Added by ellen aim and the attackers

    sigh

  • There's Nothing Out There

    There's Nothing Out There 1991

    ★★★★ Added by ellen aim and the attackers

    you guys will follow the most obnoxious self-proclaimed horror “buffs” on twitter as long as they have a bmd byline yet can’t appreciate sass prince mike????

    lol ok

  • The Lighthouse

    The Lighthouse 2016

    Added by ellen aim and the attackers

    lol every single review for this mentions how it “sucks” but none of them mention how a24 pulled a quibi? sure

  • Futureworld

    Futureworld 1976

    ★★★★ Added by ellen aim and the attackers 1

    the fun technicolor world-building, the qt robot handyman sidekick, the yul brynner sex dream

    when i say im in love you best believe im in love L-U-V

  • Sometimes They Come Back... Again

    Sometimes They Come Back... Again 1996

    ★★★ Added by ellen aim and the attackers

    so many non-king penned sequels to king movies such as this, pet sematary two, etc, nail so many king specific tropes (caricature of a mentally disabled person, inexplicably psychic character??, evil greasers, over-sexualized teen girls) that do not reflect well on king himself in the least lmao

    anyway the best part of this movie is when two of the villains lean out the shotgun and rear passenger windows of their car to high five instead of just leaning across the seat

  • Heavy Metal Parking Lot

    Heavy Metal Parking Lot 1986

    ★★★★½ Added by ellen aim and the attackers

    to quote my cinematic idol:

    “get away from me, please”

  • Dr. Terror's House of Horrors

    Dr. Terror's House of Horrors 1965

    ★★★★ Added by ellen aim and the attackers

    listen if u narc on your hot vampire wife to some dude you just met u get what u deserve

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 9

Review Tags

1
  • fire in the sky who
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro