Sort by

angela has logged 48 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Pie

American Pie

1999
×
Read the review Edit this entry  
08
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Edit this entry  
02
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry