elle has logged 162 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King's Man

The King's Man

2021
×
★½
Edit this entry  
27
A Christmas Carol Goes Wrong

A Christmas Carol Goes Wrong

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Swan Princess

The Swan Princess

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Naughty & Nice

Naughty & Nice

2014
×
★★
Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Home Movie: The Princess Bride

Home Movie: The Princess Bride

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Mistletoe Mixup

Mistletoe Mixup

2021
×
★★
Edit this entry  
20
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Louise

Louise

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christmas Wedding Runaway

Christmas Wedding Runaway

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cheetah Girls 2

The Cheetah Girls 2

2006
×
★★
Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Country Bears

The Country Bears

2002
×
★★½
Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Edit this entry  
29
Violet

Violet

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Fix

Fix

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Making of 'Atlantis: The Lost Empire'

The Making of 'Atlantis: The Lost Empire'

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Edit this entry