Sort by

elliebean has logged 250 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Made

American Made

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snatch

Snatch

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anna

Anna

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shane

Shane

1953
×
★★
Edit this entry  
14
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Q

John Q

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry