Ellie has logged 27 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Rent

Rent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
Edit this entry  
10
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Am Jane Doe

I Am Jane Doe

2017
×
Edit this entry  
07
The Similars

The Similars

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
Edit this entry  
06
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Edit this entry  
02
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
District 9

District 9

2009
×
Edit this entry  
01
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★
Edit this entry