Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Butterfly Kisses

Butterfly Kisses

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tideland

Tideland

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cat Sick Blues

Cat Sick Blues

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
13 Cameras

13 Cameras

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Collector

The Collector

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Mary

American Mary

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry