ellie has logged 37 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
7500

7500

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love

Love

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
365 Days

365 Days

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry