Sort by

ellie has logged 51 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I See You

I See You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brick

Brick

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry