Sort by

ellie has logged 296 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Tell a Soul

Don't Tell a Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry