• Mank

    Mank

    ★★★

    DAVID FINCHER PLEASE IM BEGGING YOU I WOULD SELL MY SPLEEN FOR MINDHUNTER S3

  • Alien

    Alien

    ★★★½

    why is the little alien kinda cute though like look at his little teeth... HES CUTE

  • Gremlins

    Gremlins

    ★★★½

    oh wow dad did you get me a puppy?!
    *violently shakes box*

  • Spree

    Spree

    ★★★★

    AYY AAYY 🔇 DONT DRINK THE WATER🔇AYY AYY🔇 DONT DRINK🔇THE WATER DONT DRINK IT🔇 BRO 🔇 DO NOT DRINK THE WATER YOOOO🔇🔇

  • Butterfly Kisses

    Butterfly Kisses

    ★★★½

    spoilers without context: cordelia from ahs coven

  • Tideland

    Tideland

    ★½

    honestly the longest two hours of my life

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★½

    and coming in at first place for the most disturbing horror movie ever made

  • Summer of 84

    Summer of 84

    ★★★★

    put a synth soundtrack over ANYTHING and i will praise it

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    imagine being an extra and george mackay absolutely launches you across a field

  • The Master

    The Master

    ★★★

    seeing joaquin phoenix pretend to have sex with a sandcastle has scarred me for life

  • Cat Sick Blues

    Cat Sick Blues

    ★★

    after watching this i had a dream that i got revenge on someone because they hurt an armadillo... needless to say i think it affected me

  • 13 Cameras

    13 Cameras

    ★★½

    i imagine the casting for this film was they did a line up of the creepiest men they could find and thought they struck gold with this guy