• The Kings of Summer

    ★★½

  • The Spectacular Now

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★

  • Magic Mike

    ★★★½

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★★

  • Game Change

    ★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★½

  • What's Your Number?

    ★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • The Help

    ★★★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★

  • Super 8

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★½

  • The Roommate

    ★½

  • Tangled

    ★★★★★

  • Love & Other Drugs

    ★★★

  • Tiny Furniture

    ★★★½

  • Easy A

  • Black Swan

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • The Twilight Saga: Eclipse

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Shutter Island

    ★★★½

  • Winter's Bone

    ★★★★

  • The Twilight Saga: New Moon

    ★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★½

  • The Proposal

    ★★★½

  • Princess Protection Program

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • He's Just Not That Into You

    ★★★

  • Twilight

    ★★½

  • Milk

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Into the Wild

    ★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • Persepolis

    ★★★½

  • Zodiac

    ★★★★

  • Flatland

    ★★½

  • The Prestige

    ★★★★

  • Failure to Launch

    ★★

  • The Family Stone

    ★★★½

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Walk the Line

    ★★★★½

  • Batman Begins

    ★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★

  • The Village

    ★★½

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Motorcycle Diaries

    ★★★½

  • Elf

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Love Actually

    ★★★★½

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★½

  • The Others

    ★★★½

  • Shrek

    ★★★½

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • The Perfect Storm

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★½

  • A Bug's Life

  • Saving Private Ryan

    ★★★★½

  • The Crucible

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★★

  • Sense and Sensibility

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★