• Pocahontas

    ★★★

  • Interview with the Vampire

    ★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Rudy

    ★★★

  • Sleepless in Seattle

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Pretty Woman

    ★★★½

  • Tremors

    ★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Heathers

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★

  • Salt of the Earth

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★