• Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy

    ★★½

    alright BIG take time. read the book this summer & have lots of thoughts on it politically, but the film wasn’t even really interesting enough to be a topic of political discourse. i guess this has to do w jd vance’s bootstrap bullshit, but this movie had so little to say about the plight of working class people in appalachia? the book was marketed as the key to understanding the trump era, but this isn’t even that - it’s like a…

  • South Park: The Pandemic Special

    South Park: The Pandemic Special

    ★★

    funny enough at times, maybe too soon? if not too soon it’s just too much - beats the same joke to death for it’s entire runtime

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★

    now THIS...this is a Horror™️ movie

  • The Roommate

    The Roommate

    ★½

    ugh AWFULLKK wasted 94min of my life. was looking for fun campy horror for halloween and did not get that it was so boring. i remember seeing ads for this when i was a kid and being terrified of getting a college roommate but it’s not nearly as scary as i thought it’d be. also, rebecca needs like, therapy??

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★★

    was cute! a bit hollow with vaguely 19th century feminist notes dumbed down for children, but pretty sure this movie was for children, so there’s that. henry cahill should not be sherlock but tbh sam claflin as mycroft worked well for me. millie bobby brown is also actually very good in a non stranger things environment. very enjoyable, probs will never visit again tho

  • The Crucible

    The Crucible

    ★★★½

    okay for some reason in recent years the crucible had become like so COMEDIC to me i find it so funny so i’m not sure i can give this film a fair shake. winona ryder is a lil ridiculous in this, and daniel day lewis, of course always acting unbelievably, is So Hot. pretty well constructed movie over all, just feels a tad melodramatic at times.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

    i think, as always, sorkins writing is really effective for the story he’s telling, and the story seems more timely than ever. pretty heartening and inspiring to see these stories told in this way, even if sorkin leans wayyy into his corniness (ahem, that clapping at the end). got some political problems with it - was there not a single woman who might be relevant to this story? it seems like sorkin had something very specific to say about leftists…

  • Bridget Jones's Diary

    Bridget Jones's Diary

    ★★★★

    kind of obsessed?? hugh grant was absurdly hot?? why does she give me the worst second hand embarrassment ever? “nice boys don’t kiss like that” “oh yes they fucking do”??? too much to unpack here

  • The Ritual

    The Ritual

    ★★★½

    interesting enough! for some reason i found the (extremely expected and inevitable) deaths here really sad - could be the way they talked sm about their families, but i might’ve just been in a mood. good, spooky horror that was exactly the vibe i was looking for

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★★★

    yeah, it’s just as funny as i remember. iconic and endlessly quotable for a reason!

  • Super 8

    Super 8

    ★★★★

    been a MINUTE since i’d seen this one. the first act is really, really incredible - that train scene is near perfect filmmaking. the kids are all great, most of them were wholly believable as actual children. the third act doesn’t live up to the promise of the beginning, unfortunately - it’s not bad, it’s just not a particularly interesting ending. overall, super enjoyable and certainly a jj abrams film.

  • Midnight in Paris

    Midnight in Paris

    ★★★½

    sweet! pretty kitschy, but it’s fun to see famous people pretend to be other famous people. i’ve always struggled w/ owen wilson as a romantic lead, and was sad that rachel mcadams was awful. it was cute and a good time, but were rlly desperate to avoid cancelling woody allen for this? the world could certainly do without this movie, i’m not exactly sure what he adds that’s so vital to film.