• National Theatre Live: Prima Facie

    ★★★★★

  • Where the Crawdads Sing

    ★★★★½

  • Thor: Love and Thunder

    ★★★★½

  • Minions: The Rise of Gru

    ★★★★

  • Lightyear

    ★★★★

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • The Unforgivable

    ★★★★

  • Home Sweet Home Alone

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • Love Hard

    ★★★★

  • Hypnotic

    ★★★★

  • Ron's Gone Wrong

    ★★★★★

  • Help

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★★

  • Free Guy

    ★★★★★

  • Vivo

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★

  • Black Widow

    ★★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • The Forever Purge

    ★★★

  • Luca

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★★★

  • Yes Day

    ★★★½

  • Tom & Jerry

    ★★½

  • Wish Dragon

    ★★★★★

  • Just Another Christmas

    ★★★½

  • The Prom

    ★★★

  • The Christmas Chronicles: Part Two

    ★★★½

  • Holidate

    ★★★★½

  • Soul

  • Enola Holmes

  • Trolls World Tour

    ★★★★

  • The Invisible Man

  • Onward

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Spree

    ★★

  • The Tiger Who Came to Tea

    ★★★★

  • Pinocchio

    ½

  • Cats

    ★★

  • Noelle

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★½

  • Last Christmas

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • It Chapter Two

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★★

  • Toy Story 4

  • Murder Mystery

    ★★★½

  • The Hustle

  • Wine Country

    ★★★★

  • Aladdin

  • A Dog's Journey

    ★★★★½

  • Someone Great

  • Five Feet Apart

  • Dumbo

  • Captain Marvel

  • Click & Collect

    ★★★

  • Bumblebee

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

  • The Christmas Chronicles

    ★★★★

  • Instant Family

    ★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★★

  • Sierra Burgess Is a Loser

  • A Simple Favor

    ★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again