elliesheller has logged 90 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Child's Play

Child's Play

2019
×
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Books of Blood

Books of Blood

2020
×
Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Us

Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Edit this entry  
06
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Cube

Cube

1997
×
★★½
Edit this entry  
02
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spiral

Spiral

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Brave

Brave

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry