RSS feed for Elliot
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Satan's Slave

Satan's Slave

1976
×
★★★
Edit this entry  
03
Everybody in The Place: An Incomplete History of Britain 1984-1992

Everybody in The Place: An Incomplete History of Britain 1984-1992

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★
Edit this entry  
27
The Lonely Passion of Judith Hearne

The Lonely Passion of Judith Hearne

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Vigil

Vigil

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
02
King of Jazz

King of Jazz

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death Watch

Death Watch

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Get Mean

Get Mean

1975
×
★★★
Edit this entry  
18
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★
Edit this entry  
15
Le Plaisir

Le Plaisir

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Cattle Drive

Cattle Drive

1951
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★
Edit this entry  
07
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★½
Edit this entry  
06
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Edit this entry  
03
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Celine and Julie Go Boating

Celine and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
To Joy

To Joy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry