RSS feed for Elliot

Elliot has written 38 reviews for films during 2019.

  • Pather Panchali

    Pather Panchali

    ★★★★★

    Knockout. Ray's masterpiece about a life of poverty and how the human spirit endures. Generational interactions take the stage in this, touching on similar divides explored by other masters such as Edward Yang and Yasujiro Ozu (that's very good company to be in). Ray seems occupied by placing these human troubles amongst the natural world. Animals and trees play a subtle yet significant role - kittens playfighting, water bugs gliding across the surface of a lake, the sacred white bull,…

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★★★

    I got to see it in the theatre... Perfect

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★½

    I can't wait for the director's cut of this in like 20 years as part of the Criterion Collection.

  • Kind Hearts and Coronets

    Kind Hearts and Coronets

    ★★★★★

    Best revenge movie but it drops the n bomb a few times

  • Maurice

    Maurice

    ★★★★½

    Or Twinks with Bad Moustaches

  • Blazing Saddles

    Blazing Saddles

    ★★★★½

    2019 needs a new Mel Brooks film like I need attention.

  • King of Jazz

    King of Jazz

    ★★★★★

    Cinema as a melting pot of everything that came before. Music, dance, comedy, animation, costume. God bless Criterion for introducing it to me.

  • Death Watch

    Death Watch

    ★★★★

    Scotland looks beautiful in this.

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★

    Collectivist propaganda

  • Universal Soldier: Day of Reckoning

    Universal Soldier: Day of Reckoning

    ★★★★½

    Some of the greatest violence I've ever witnessed in film.

  • Brewster McCloud

    Brewster McCloud

    ★★★

    Parts I really love, but it's my least favourite Altman. I'll revisit in the future.

  • Hard Ticket to Hawaii

    Hard Ticket to Hawaii

    ★★★★½

    Sweet jesus