ElliotMarkwardt has logged 143 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ted

Ted

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Crawl

Crawl

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
Edit this entry  
24
Notorious

Notorious

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Overlord

Overlord

2018
×
½
Edit this entry  
22
High Tension

High Tension

2003
×
½
Edit this entry  
21
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Edit this entry  
20
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
05
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
½
Edit this entry  
01
W.

W.

2008
×
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Storm Fear

Storm Fear

1955
×
Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
Edit this entry  
28
Witness to Murder

Witness to Murder

1954
×
Edit this entry  
28
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
Edit this entry  
27
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Once Bitten

Once Bitten

1985
×
Read the review Edit this entry  
26
The Rover

The Rover

2014
×
★★
Edit this entry  
25
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Animals

American Animals

2018
×
Edit this entry  
23
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
Edit this entry