ElliotMarkwardt has logged 37 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
Edit this entry  
14
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Read the review Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry