Elliott has logged 22 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Several Friends

Several Friends

1969
×
★★★
Edit this entry  
25
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Edit this entry  
15
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★
Edit this entry  
06
The McPherson Tape

The McPherson Tape

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★
Edit this entry  
05
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★
Edit this entry