Sort by

Elliott has logged 404 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Private Peaceful

Private Peaceful

2012
×
★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★½
Edit this entry  
17
The Journey of Natty Gann

The Journey of Natty Gann

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The James Dean Story

The James Dean Story

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry