Elliott has logged 39 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rapado

Rapado

1992
×
★★½
Edit this entry  
30
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★
Edit this entry  
24
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Near Dark

Near Dark

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Viva Maria!

Viva Maria!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Albertine, ou le souvenir parfumé de Marie Rose

Albertine, ou le souvenir parfumé de Marie Rose

1972
×
★½
Edit this entry  
15
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★
Edit this entry  
14
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Yara

Yara

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dans le vent

Dans le vent

1963
×
★★½
Edit this entry  
08
Star 80

Star 80

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★½
Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Faust

Faust

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Barbara

Barbara

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Too Early/Too Late

Too Early/Too Late

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Junun

Junun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Edit this entry  
02
The Motive

The Motive

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Return

Return

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Sada

Sada

1998
×
★★★★
Edit this entry