el ✧ has logged 240 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★
Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Line

The Line

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★½
Edit this entry  
11
Diva

Diva

1981
×
★★★½
Edit this entry  
10
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Strays

Strays

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Bar

The Bar

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cold Storage

Cold Storage

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Cycles

Cycles

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry