Sort by

elmorales has logged 638 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breaking News in Yuba County

Breaking News in Yuba County

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Best Sellers

Best Sellers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Underdog

American Underdog

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Volver

Volver

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
High Heels

High Heels

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Faust

Faust

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Anantaram

Anantaram

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Private Lives of Pippa Lee

The Private Lives of Pippa Lee

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Go

Go

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry