Sort by

Eric has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
12
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Digimon: The Movie

Digimon: The Movie

2000
×
★½
Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Godzilla: City on the Edge of Battle

Godzilla: City on the Edge of Battle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The War in Space

The War in Space

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gorath

Gorath

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Battle in Outer Space

Battle in Outer Space

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mysterians

The Mysterians

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Atragon

Atragon

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mothra

Mothra

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Limelight

Limelight

1952
×
★★★½
Edit this entry  
07
Varan

Varan

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Varan the Unbelievable

Varan the Unbelievable

1962
×
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rodan

Rodan

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rodan

Rodan

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gamera the Brave

Gamera the Brave

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Earth Dies Screaming

The Earth Dies Screaming

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gamera the Brave

Gamera the Brave

2006
×
Read prior review Edit this entry  
24
Gamera 3: Revenge of Iris

Gamera 3: Revenge of Iris

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Gamera 2: Attack of Legion

Gamera 2: Attack of Legion

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
Read prior review Edit this entry  
28
Gamera: Super Monster

Gamera: Super Monster

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gamera: Super Monster

Gamera: Super Monster

1980
×
Read prior review Edit this entry  
24
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gamera vs. Zigra

Gamera vs. Zigra

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ultraman: The Adventure Begins

Ultraman: The Adventure Begins

1987
×
Edit this entry  
19
Ernest Goes to School

Ernest Goes to School

1994
×
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pants on Fire

Pants on Fire

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry