• Mank

    ★★★½

  • Minari

    ★★★½

  • Run Uje Run

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • It

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • La La Land

    ★★

  • Captain America: Civil War

    ★★

  • Deadpool

  • The Love Witch

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★

  • Force Majeure

    ★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

  • Her

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Inception

    ★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★½

  • Zodiac

    ★★★★

  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★

  • Waterworld

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Rocky V

  • Grave of the Fireflies

    ★★★