Sort by

elsa b has logged 116 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rounders

Rounders

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zoot Suit

Zoot Suit

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

1998
×
Read the review Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry